Nuo liepos 1 d. įsigalioja dar 2022 m. lapkričio mėn. priimti aplinkos apsaugos įstatymo, pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo, administracinių nusižengimo kodekso pakeitimai, kurie numatė draudimą ir atsakomybes už lengvųjų ir labai lengvų plastikinių pirkinių maišelių neatlygintiną dalijimą prekių ar produktų pardavimo vietose.
Tiesa, reikia paminėti, kad šviežia mėsa, jos produktai ir šviežios žuvys, jų produktai ir toliau bus pakuojami į nemokamus maišelius.
Apie šiuos pasikeitimus jau kuris laikas kalbama viešoje erdvėje. Atsižvelgiant į priimtus teisinius pakeitimus ir laikotarpį skirtą verslui susitvarkyti su šiuo aspektu, situaciją turim skirtingą – vieni turi aiškų planą, kaip bus – maišelis kainuos centą, ant maišelių atsiras „barkodai“, maišelių skaičių įves pačios kasininkės ir pan., kiti dar nežino, ar nenori atskleisti. Kalba didieji prekybos tinklai, tačiau kiek apie tai žino ir galvoja netinklinės parduotuvės, turgaus prekeiviai?
Kiek maišelių reikia?
Nuo liepos 1 d. stipriausiai pokyčius pajus tie vartotojai, kurie iki šiol nesusimastydavo dėl realaus vienkartinio plastikinio maišelio poreikio. Didieji tinklai kalba apie milijonus maišelių ir šimtus tonų plastiko. Iš karto kilo mintis apie „tablo“ prie parduotuvės įėjimo „šiandien jau nupirkta 15 047 vnt. maišelių“. Kaip tokia informacija įtakotų Jūsų elgseną? Kviečiame nuoširdžiai susimastyti, ar tikrai reikia dar vieno maišelio? Gal 4 agurkai, 5 pomidorai ir 1 česnakas gali tilpti ir į vieną maišelį, ar namo keliauti bendrame pirkinių maiše tiesiog būdami viršuje ant kitų pirkinių?
Kita dalis žmonių, kuriems reikės pokyčių tai pačios pardavėjos, kasininkės, kurios dažnai tiesiog automatiškai dar papildomai įdeda mūsų prekes į maišelius. Tiesa, tinklinėse parduotuvėse jau galima stebėti tokių situacijų retėjimą.
Taikomos drausminės priemonės
Visa tai apie technikas ir sąmoningumą, bet jei yra draudimas yra ir pasekmės už draudimo nesilaikymą. Aplinkos apsaugos įstatyme numatyta Juridinių asmenų atsakomybė už neatlygintiną dalijimą prekių ar produktų pardavimo vietose bauda nuo 1000 iki 3000 eurų, už pakartotiną tokį pažeidimą – bauda nuo 3000 iki 5000 eurų.
Administracinių nusižengimo kodekso 248 straipsnis numato – įspėjimą arba baudą pakuočių pardavėjams ir (ar) platintojams fiziniams asmenims nuo trisdešimt iki šešiasdešimt eurų ir baudą pakuočių pardavėjų ir (ar) platintojų juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 100 iki 200 eurų.